Blog — czy i jak można na nim zarabiać?

Targetowanie w reklamach Social Media
Targetowanie w reklamach Social Media — dlaczego jest tak ważne?
1 grudnia 2019
Pokaż wszystkie
Blog — czy i jak można na nim zarabiać

Wiele osób bardzo chętnie prowadzi swoje blogi lub chce zajmować się tym na stałe. Zajęcie takie jednak w większości przypadków nie przynosi zysków, a traktujemy je bardziej hobbystycznie. Obecnie zarabianie na blogu jest możliwe, czego najlepszym przykładem są osoby wykorzystujące rozmaite możliwości w tym kierunku. Posiadając poczytnego bloga czy swoją stronę możemy je monetyzować i zarabiać na nich konkretne środki — niezależnie czy chcemy tylko pokryć koszty prowadzenia witryny, czy uczynić z tego sposobu stałą pracę. Poniżej prezentujemy najciekawsze i najskuteczniejsze sposoby zarabiania na blogu.

Reklamy

Pierwszym i zarazem tradycyjnym sposobem pozyskania pieniędzy z bloga są reklamy. W internecie funkcjonuje wiele systemów reklamowych. Najbardziej znanym jest np. Google AdSense. Cały sposób zarabiania polega na umieszczeniu reklam na naszym blogu. W zależności od wybranej opcji zarabiany pewne sumy, gdy reklama zostanie wyświetlona lub gdy ktoś w nią kliknie i przejdzie na stronę reklamodawcy. Reklamy mają zazwyczaj kilka form do wyboru, dzięki czemu będziemy mogli umieścić je zarówno w pionowych wąskich panelach bocznych czy poziomym dużym panelu na górze strony.

Aby móc skorzystać z tego sposobu wystarczy zarejestrować się w danym systemie reklamowym, pobrać kod html i umieść go na naszym blogu. W ten sposób możemy wykorzystać nieużywane miejsce w witrynie i zarabiać pewne sumy pieniędzy. Nie jest to sposób, który przyniesie duże zyski, ale nie jest również wymagający. Jedyne co musimy zrobić to uruchomić go. Zyski będą spływać samodzielnie w zależności od tego, jaki ruch na naszej stronie będziemy generować. Reklamy sprawdzają się z pewnością lepiej na dużych i poczytnych blogach, których dziennie odwiedza wiele osób.

Afiliacja

Afiliacja to kolejny pomysł, który jest dobrą alternatywą dla reklam. Działa ona na podobnej zasadzie z tym iż główną różnicą jest system rozliczania się. Afiliacja to płatne polecanie produktów i usług. W sieci istnieje wiele programów afiliacyjnych. Po rejestracji w nich wystarczy wybrać konkretny produkt np. konto bankowe czy kosmetyki i zacząć je polecać. Jeśli ktoś skorzysta z oferty — my otrzymujemy wynagrodzenie. Jest ono zależne od oferty i wynosić może kilka złotych lub nawet kilkadziesiąt.

Po rejestracji do sieci afiliacyjnej wystarczy tak jak w przypadku reklam pobrać kod html i umieść baner na naszej stronie. Jeśli prowadzimy bloga finansowego, możemy promować np. pożyczki i kredyty. Jeśli czytelnik zainteresuje się ofertą, kliknie w baner i skorzysta z promocji, my zarobimy. W ten sposób można zarabiać duże sumy pieniędzy, jeśli wiele osób zasugeruje się naszym poleceniem.

Influencer marketing

Jednym z ciekawszych sposobów na monetyzację swojej popularności jest Influencer Marketing. To polecanie produktów oraz usług za pieniądze np. poprzez osobiste tworzenie materiałów z udziałem danego przedmiotu marki. Trend ten jest widoczny szczególnie na zachodzie np. w USA, gdzie gwiazdy otrzymują spore sumy pieniędzy za używanie markowej szczoteczki do zębów czy polecenie konkretnego modelu auta. W Polsce sumy te są dużo mniejsze, ale również jest to dobry sposób na zarobek. W sieci istnieje wiele portali, w których możemy zarejestrować się jako influencerzy. Do wyboru mamy różne platformy takie jak Facebook, Instagram czy właśnie blog.

Czytaj również:

Po określeniu kategorii i stawki czekamy na przyjęcie zlecenia. Jeśli reklamodawca poszukuje reklamy na blogu i w naszej tematyce a wybierz właśnie nas, otrzymamy zadanie stworzenia materiału, w którym polecimy produkt marki. Materiał ma mieć charakter typowy dla kanału, czyli np. wpis i zawierać opis danego aparatu fotograficznego, klawiatury itp. w pozytywnym kontekście zachęcającym do kupna. W zamian za wpis otrzymujemy pieniądze od reklamodawcy. Ceny za post, gdy mamy kilkuset odbiorców wahają się w granicach kilku kilkunastu złotych.

Link building/teksty sponsorowane

Bardzo podobnym, ale nieco innym sposobem zarabiania pieniędzy na blogu jest oferowanie dodawania tekstów sponsorowanych. Są to artykuły tematyczne zawierające subtelną reklamę danej firmy, które marka chce umieszczać w internecie. Pewna część osób umieszcza je ze względu na zdobycie uznania i zwiększenie popularności a niektóre marki chcą zdobyć w ten sposób linki zwrotne z dobrych jakościowo stronę. Mają one pomóc w lepszym pozycjonowaniu witryny i zwiększeniu jej pozycji. Publikacje tekstów sponsorowanych mogą być dobrym pomysłem na zarabianie pieniędzy na naszym blogu.

Oprócz korzyści finansowej będziemy mieli zapewniony ciekawy artykuł tematyczny, który będą mogli przeczytać nasi czytelnicy. Z pewnością będzie to korzystne zarówno dla nich, dla nas, jak i firmy reklamującej się. Aby pozyskać klientów na publikację tekstów sponsorowanych, warto zamieszczać ogłoszenia na portalach społecznościowych czy na portalach dla Influencerów oferując konkretną opcję “teksty sponsorowane”. Nie wszystkie portale mają taką możliwość, ale pewna część z nich umożliwia porozumiewanie się w celu publikacji takich artykułów.

Datki i patronat

Jedną z najprzyjemniejszych form pozyskiwania pieniędzy z naszego bloga są datki lub patronat. Oba te sposoby są bardzo podobne do siebie i pozwalają uzyskać niemałą sumę. Datki, czyli donacje lub napiwki możemy otrzymywać tylko za sam fakt prowadzenia bloga od naszych fanów. Jeśli strona spodoba się komuś w wyjątkowy sposób, może przekazać on napiwek w postaci kilku złotych. Sumy otrzymywane w ten sposób nie są duże, ale sumując kilka wpłat miesięcznie, suma ta może okazać się znaczna. Dobrym posunięciem jest też uruchomienie patronatu. To sposób polegający na oferowaniu np. niepublikowanych materiałów, wcześniejszego dostępu do treści czy bonusów w zamian za wsparcie.

Patronat ma również na celu wspomożenie naszego kanału czy bloga przez fanów, ale w zamian za pewne korzyści. Aby rozpocząć zarabianie w ten sposób, należy wybrać konkretny system odbierana napiwków i donacji. W sieci istnieje kilka z nich umożliwiających szybkie i bezpieczne pozostawienie pieniędzy przez fanów. Następnie należy umieścić w widocznym miejscu baner z informacją o takiej możliwości i czekać na rezultaty.